Przyroda
marjolka123
2017-06-26 06:01:44
Wpływ wody na kiełkowanie nasion grochu . Przygotuj 3 talerzyki , 3 kawałki waty , 15 nasion grochu . jeden talerzyk napełnij wodą tak , aby nasiona były całkowicie zanurzone , drugi talerzyk pozostaw bez wody , a do trzeciego nalej tyle wody ,aby ligina (wata) była stale wilgotna. Co stanie sie z poszczególnymi nasionami na poszczególnych talerzykach ?? Zanotuj , na ktorym talerzyku nasiona wykielkowaly . Cz duza wilgotnosc - zanurzenie nasion w wodzie - wpłyneła na nie pozytywnie czy negatywnie ? Proszę o pomoc, z góry dzięki, daje naj :*
Odpowiedź
midwayy
2017-06-26 11:12:58

Nasiona wykiełkowały na trzecim talerzyku. Talerzyk 1. Nasiona nie wykiełkowały przez nadmiar wody, która po pewnym czasie powoduje ich zgnicie. Talerzyk 2. Nasiona nie wykiełkowały ze względu na niedobór wody potrzebnej do przeprowadzenia procesów metabolicznych potrzebnych do wykiełkowania. Talerzyk 3. Stała, optymalna wilgotność podłoża pozwala na wykiełkowanie wysianych nasion. Duża wilgotność podłoża wpływa negatywnie na proces kiełkowania podobnie jak zbyt mała ilość wody.

Dodaj swoją odpowiedź