Chemia
natuska28
2017-06-27 02:31:44
(promień atomowy) Mam zadanie który jon ma większy promień [latex] K^{+} [/latex] czy [latex] Ca^{2+} [/latex],  według odpowiedzi promienie są tej samej długości, ponieważ ilość powłok elektronowych jest ta sama (oba pierwiastki maja konfugurację najbliższego helowca),  ale według mnie jądro nie jest niewidzialne i ma swoją wielkość raczej 19 nukleonów a 20 to różnica.  Więc według mnie większy promień ma wapń.  Kolejne zadanie to takie przykłady jak tlen z fluorem czy lit z berylem, chyba to zadanie pokazuje że masa atomowa jest istotną sprawą obok elektrów więc nie rozumiem dlaczego w zadaniu 1 jest równy promień . Dam naj. za dobrze wytłumaczone 
Odpowiedź
jacksonowa04
2017-06-27 05:14:51

Tam jest określenie PROMIEŃ JONU. Gdy chcemy porównać promienie dwóch jonów(nie atomów), to patrzymy na konfiguracje elektronowe: Potas po oddaniu 1 elektronu staje się jonem K(+) i ma konfiguracje: K2 L8 M8 Wapń oddaje 2 elektrony i staje się jonem Ca(2+) o konfiguracji: K2 L8 M8 Jak widzisz konfiguracje są identyczne. Jednak ta dama liczba elektronów jest przyciągana przez różne jądra atomowe. W przypadku wapnia większa liczba protonów przyciąga te elektrony, przez co promień jonowy wapnia jest mniejszy od promienia jonowego potasu. Wapń mocniej przyciąga elektrony, zgodnie z prawem Coulomba. r Ca(2+) < r K(+) ------------------------------------------------------------- Tak samo jest z tlenem i fluorem. One jednak przyjmują elektrony. O + 2e- ----> O(2-) F + 1e- ----> F(-) Konfiguracje elektronowe obu jonów są identyczne: K2 L8 Tutaj więcej protonów ma fluor i to jego promień jonowy jest mniejszy. r O(2-) > r F(-) ----------------------------------------------------------- :-) ;-)

Dodaj swoją odpowiedź