Geografia
Julietta
2017-06-22 04:32:24
[SIÓDMA KLASA] Czym się różni bryza dzienna od bryzy nocnej?
Odpowiedź
Bredzio
2017-06-22 06:53:51

Bryza jest to rodzaj wiatru lokalnego. Najsilniej widoczna jest w ciepłej porze roku. Powstaje z powodu różnic temperatury podłoża. W ciągu dnia bryza dzienna wieje znad chłodniejszego morza nad cieplejszy ląd, a w nocy bryza nocna wieje znad lądu w stronę morza.   Bryza dzienna: 1. W dzień powierzchnia lądowa nagrzewa się szybciej niż woda, stąd cieplejsze powietrze unosi się nad lądem. Powoduje to spadek ciśnienia. Nad lądem tworzy się niż. 2. Powietrze przemieszcza się w stronę morza, ochładza się, a potem opada. Nad morzem powstaje wyż. 3. Chłodne i wilgotne powietrze przemieszcza się znad morza w stronę lądu. Bryza nocna: 1. W nocy woda oddaje ciepło wolniej niż ląd. Nagrzane od morza powietrze unosi się, a nad morzem tworzy się niż. 2. Powietrze przemieszcza się w kierunku lądu, ochładza się, a potem opada. Nad lądem powstaje wyż. 3. Suche, zimne powietrze przemieszcza się znad lądu w stronę morza.

Dodaj swoją odpowiedź