Geografia
martuskak18
2017-06-22 04:46:04
[SIÓDMA KLASA] Na podstawie informacji z lekcji i podręcznika omów konsekwencje południkowej i równoleżnikowej rozciągłości Polski.
Odpowiedź
slicznotka78
2017-06-22 10:08:15

Konsekwencje rozciągłości równoleżnikowej Polski: a) różnice w momencie wschodu i zachodu Słońca: - różnica czasu między wschodem Słońca na wschodnich i zachodnich krańcach kraju wynosi ok. 40 minut. Podobnie, jeśli chodzi o zachód Słońca. b) położenie w różnych strefach czasowych: - Polska leży na obszarze dwóch stref czasowych   Konsekwencje rozciągłości południkowej Polski: a) różnice w wysokości górowania Słońca:  - każdego dnia na południowych krańcach Polski wysokość Słońca w czasie górowania jest prawie 6° większa niż na krańcach północnych. Nie powoduje to jednak wyraźnej różnicy w dopływie energii słonecznej do tych obszarów. b) różnice trwania dnia i nocy: - najdłuższy dzień w roku na krańcach północnych trwa ponad 17 godzin, a na krańcach południowych ponad 16 godzin (różnica to ponad 70 minut).

Dodaj swoją odpowiedź