Chemia
Durax
2017-06-21 16:56:05
w jaki sposób łacza sie atomy metali i niemetali? Chodzi o przypadki w których sa 1ew i np 7ew lub 2ew i 7ew chce wyjasnienie a nie obliczenia
Odpowiedź
kwiatuszka
2017-06-21 19:15:10

Witaj :) Jeśli mówimy o łączeniu sie metali i niemetali to wiesz na pewno ze będą to wiązania jonowe. Pierwiastki (metale lub niemetale) doza do uzyskania oktetu lub dubletu elektronowego. A wiec koniec teorii i weźmy sie do pracy :) Podałaś przypadek kiedy jeden pierwiastek ma 1 ew a drugi 7 ew. Najlepszym przypadkiem do wytłumaczenia tego problemu będą sód i chlor. Jeden ma 1 ew (sód) a drugi 7 (chlor). A wiec łatwiej jest przekazać jeden elektron (od sodu do chloru ) niż siedem ( od chloru dla sodu). A wiec gdy sód przekaże swój elektron chlorowni to sód stanie sie jonem a konkretnie kationem +1 a chlor przyjmując ten elektron -1. Na zasadzie przyciągania sie ładunków o przeciwnych ładunkach, przyciągną sie do siebie a tym samym sie połączą. Mam nadzieje ze powoli zaczynasz rozumieć. Zatem przejdźmy do drugiego przypadku kiedy jeden pierwiastek ma 2 ew a drugi 7 ew. Takimi pierwiastkami niech będą magnez i ponownie chlor. Magnez ma 2 ew wiec to on przekaże ALE UWAGA!!! DWÓM atomom chloru. Dlaczego dwóm? Ponieważ magnez odda PO JEDNYM elektronów każdemu chlorowni i dzięki temu magnez stanie sie anionem -2 a KAŻDY Z CHLOROW -1. Dzięki przyciąganiu sie ciał o przeciwnych lądowaniach wszystko sie przyciągnie. Aby bardziej o sobie uzmysłowić pooglądaj grafikę po wpisaniu w internet " wiązania jonowe" tam znajdziesz "utraficznienie" moich wypocin :) Mam nadzieje ze trochę pomogłem. Pozdrawiam.

Dodaj swoją odpowiedź