Polski
zyzek089
2017-06-22 15:01:04
[SIÓDMA KLASA] Opisz świat fantastyczny przedstawiony w dramacie. Zwróć uwagę na prawa obowiązujące w tej nieziemskiej rzeczywistości.
Odpowiedź
Justynka0425
2017-06-22 17:07:19

Świat fantastyczny: Przedstawiciele: Goplana, Skierka, Chochlik Postaci fantastyczne mają ogromny wpływ na losy postaci rzeczywistych, gdyby nie zabiegi Goplany i jej rozkazy wydane dwóm duszkom, Skierce i Chochlikowi – nie doszłoby do spotkania Kirkora z Aliną, Balladyną, Wdową, nikt by nie zginął, nie doszłoby do wielu tragedii. Świat przyrody w dramacie jest ścisłe powiązany z Goplaną i jej działalnością. Potrafi ona sterować naturą, w zasadzie jest ona jej podporządkowana za pomocą magii. Goplana jest królową świata fantastycznego, ma swoje usłużne duszki – Skierkę i Chochlika. Tak przedstawia się pokrótce hierarchia postaci i ich ważności. Duszki przybierają różne postaci, w zależności od zadań, które mają do wykonania. Jest jednak w tym świecie sprawiedliwość. Goplana po zamordowaniu przez Balladynę Aliny jawi się przed złą siostra jako widmo i ją poucza:Usychaj wiecznie tajemnicy męką. Każda malina może ciebie zdradzi, Ta wierzba ciebie widziała, Korą wyśpiewa… Lękaj się drzewa! Lękaj się kwiatu! Każda lilija albo róża biała I na ślubie, i po ślubie Będzie plamami szkarłatu Na wszystkich liściach czerwona. Idź… weź ten dzbanek… ja ciebie nie zgubię. Ale natura zbrodnią pogwałcona Mścić się będzie — idź do chaty. Są pewne prawa, których złamać nie można - czeka za nie surowa kara. Ponadto Goplana dochodzi do wniosku, że to z jej winy dochodzi do tylu nieszczęść – postanawia odejść na daleką północ, odlatuje z kluczem żurawi. Wówczas świat fantastyczny znika. Sprawiedliwość natury również objawia się tym, że największa zbrodniarka, Balladyna, ginie rażona piorunem.

Dodaj swoją odpowiedź