Polski
Brązowooka
2017-06-22 15:21:34
[SIÓDMA KLASA] Przedstaw w punktach etapy dochodzenia Balladyny do władzy. Co na tej podstawie możesz powiedzieć o bohaterce dramatu jako królowej?
Odpowiedź
brodacz1
2017-06-22 17:35:33

1. Uboga dziewczyna morduje swoją siostrę w konkursie zbierania malin; cel – ręka hrabiego Kirkora 2. Oszukuje matkę – mówi, że siostra uciekła (zaciera ślady zbrodni) 3. Balladyna zostaje żoną Kirkora 4. Zabija Gralona – posłańca Kirkora, wspólnie z Fon Kostrynem 5. Podczas wielkiej uczty na zamku Balladyna wypiera się własnej matki (bo była ubogą wieśniaczką, Balladyna jako przyszła królowa nie mogła sobie pozwolić na takie ślady z przeszłości) 6. Balladyna zabija Grabca, ponieważ podejrzewa, że wie on o jej zbrodni – zaciera ślady, ponadto posiada on koronę Lecha – a Balladyna jest zaślepiona żądzą władzy. 7. Rozkaz zabicia Pustelnika – króla Popiela – Balladyna bała się, że zdradzi jej tajemnice 8. Podczas bitwy pod Gnieznem Fon Kostryn zabija Kirkora (taki był plan Balladyny) 9. Balladyna częstuje Kostryna zatrutym chlebem – pozbywa się wspólnika w zbrodniach, ma już prostą drogę do korony. 10. Balladyna królową. Balladyna była bezwzględna w dążeniu do swojego celu – zrobiłaby dosłownie wszystko. Z jednej strony świadczy to dobrze o niej jako o królowej – dla poddanych zapewne również starała się zrobić wiele dobrego, bez względu na cenę. Jednak jest też druga strona medalu – mogłaby być dla nich równie okrutna.

Dodaj swoją odpowiedź