Polski
damianosp
2017-06-22 15:28:24
[SIÓDMA KLASA] Napisz wypracowanie pt. "Przypadek jako siła rządząca ludzką egzystencją". Odwołaj się do podanego utworu i innych tekstów kultury.
Odpowiedź
emilcia26
2017-06-22 19:32:36

Wstęp: Czym jest przypadek? Czy to zupełnie błaha sprawa? Czy może jednak magiczna siła, która decyduje o naszym życiu? Jakie byłyby losy medycyny gdyby nie przypadkowe odkrycie Roentgena? Od początku ludzkości wielu odkryciom, często przełomowym, towarzyszył przypadek. W mojej pracy postaram się pokazać, że przypadek można z pewnością uznać za siłę rządząca ludzką egzystencją.     Przykłady z literatury, kultury, historii: - wiersz Szymborskiej „Miłość od pierwszego wejrzenia”, w którym poetka zastanawia się nad tym, co zdecydowało o miłości dwojga ludzi – przypadek z przeszłości, np. spotkanie na korytarzu, minięcie w drzwiach etc. - dramaty antyczne, w których o losach bohaterów decyduje fatum – np. „Antygona”, „Król Edyp” - „Dzieje Tristana i Izoldy” – bohaterowie przez przypadek (wypijając eliksir miłości przeznaczony dla króla Marka i Izoldy) zakochują się w sobie, wbrew wszelkim konwenansom – Izolda miała poślubić króla Marka. - John Pemberton i jego próby stworzenia leku na ból głowy – przypadkowo odkrył colę. Spróbujmy wyobrazić sobie obecny świat bez tego specyfiku, który ukształtował w pewien sposób popkulturę.  - przypadkowe odkrycie pleśni w laboratorium Aleksandra Fleminga było impulsem do odkrycia antybiotyku.     Podsumowanie: Przypadek, fatum, zrządzenie losu – można wielorako określać to, co często wpływa na nasze życie mimowolnie. Ukazane przeze mnie przykłady z literatury i kultury wydają się być dobrą ilustracją tego, że przypadek jest siłą rządzącą ludzką egzystencją.

Dodaj swoją odpowiedź