Chemia
Paoola
2017-06-22 17:31:24
[SIÓDMA KLASA] Zaproponuj sposoby rozdzielania następujących mieszanin: woda z piaskiem, woda z olejem, sól z małymi kawałkami drewna, opiłki żelaza z rozkruszoną kredą, groch z makiem.
Odpowiedź
nea013
2017-06-22 21:41:34

Woda z piaskiem – można zaproponować tu sączenie (na sączku pozostanie piasek, a do zlewki przesączy się woda. Woda z olejem- za pomocą rozdzielacza (w rozdzielaczu zostanie cieć o mniejszej gęstości czyli olej, a w zlewce woda), sól z małymi kawałkami drewna – w rozumieniu że to jest na tyle drobne, że sitko tu nie pomoże, dodać do mieszaniny wodę, pomieszać do momentu rozpuszczenia soli, przesączyć (na sączku pozostaną kawałki drewna) a przesącz odparować alby odzyskać suchą sól. Opiłki żelaza z rozkruszoną kredą – za pomocą magnesu (przyciągnie on opiłki żelaza). Groch z makiem – za pomocą sita (większe frakcje czyli groch pozostanie na sicie, a przesiany zostanie mak.

lebziu12
2017-06-22 21:42:49

Woda z piaskiem- cedzenie przez  drobne sito Woda z olejem- rozdzielacz, można też przecedzić przez gazę Sól z małymi kawałkami drewna- przesiać przez sito , można użyć też wody, Drewno wypłynie na wierzch i zbieramy z wierzchu ca pomocą cedzaka Opiłki żelaza z rozkruszoną kredą- za pomocą magnesu Groch z makiem- przesiewamy rzeza sito 

Dodaj swoją odpowiedź