Biologia
anoimowyholik22213
2017-06-23 00:07:44
[SIÓDMA KLASA] Obejrzyj pod mikroskopem preparaty trwałe: tkanki mięśniowej gładkiej, tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej szkieletowej i tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Wskaż przynajmniej 3 różnice w ich budowie.
Odpowiedź
andula15
2017-06-23 00:26:17

Różnice między tymi typami tkanki mięśniowej: - komórki tkanki mięśniowej gładkiej mają jedno jądro komórkowe, tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana szkieletowa składa się z włókien wielojądrowych, a poprzecznie prążkowana serca - z komórek zawierających jedno lub dwa jądra, - jądra komórek umieszczone są w środkowej części w tkance gładkiej i poprzecznie prążkowanej serca lub przy powierzchni komórki w poprzecznie prążkowanej szkieletowej,  - komórki tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej szkieletowej i sercowej mają liczne prążki, tkanka gładka ich nie ma, - komórki tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca są rozgałęzione i łączą się ze sobą w sieć, poprzecznie prążkowanej szkieletowej są wydłużone i tępo zakończone, tkanka gładka składa się z wrzecionowatych komórek

Dodaj swoją odpowiedź