Historia
azetka93
2017-06-23 05:28:54
[SIÓDMA KLASA] Omów w punktach jak doszło do I rozbioru Rzeczpospolitej. Bardzo proszę o pomoc.
Odpowiedź
mol4444
2017-06-23 11:27:33

- królem Polski, dzięki zabiegom carycy Katarzyny II, w 1764 został Stanisław August Poniatowski - król chciał ostrożnie przeprowadzić w wyniszczonym kraju reformy, co nie spodobało się carycy - w 1768 roku zwołano sejm, podczas którego, pod naciskiem Rosji, zrównano prawa szlachty innowierczej z katolicką, uchwalono prawa kardynalne (liberum veto, wolną elekcję, prawo wypowiadania posłuszeństwa królowi przez szlachtę) - wskutek obrad sejmu w miejscowości Bar oburzona szlachta zawiązała konfederację przeciwko królowi wspieranemu przez Rosję - walki szlachty z wojskami królewskimi trwały cztery lata, zakończyły się klęską konfederatów - w 1772 roku, Austria, Rosja i Prusy wykorzystały sytuację Rzeczpospolitej i dokonały I rozbioru Polski

Dodaj swoją odpowiedź