Polski
tomi1245
2017-06-21 18:38:35
Opisz obraz "Przysięga Horacjuszy"
Odpowiedź
Ciapek1996
2017-06-22 00:28:19

Przysięga Horacjuszy jest obrazem francuskiego malarza Jacques’a Louisa Davida. Tematem obrazu jest przysięga Horacjuszy, która została zaczerpnięta z dzieła historyka starożytnego Rzymu Tytusa Liwiusza "Ab Urbe Condita". Obraz doskonale wpisuje się w ramy epoki neoklasycyzmu, ma charakter patriotyczny. Uwypukla on cnoty obywatelskie takie jak wolność, równość i braterstwo. Na obrazie mamy przedstawionych trzech braci ślubujących ojcu zwycięstwo albo śmierć. Przedkładają oni sprawy wierności ojczyźnie ponad własne życie. Decydują się na pojedynek z Kuriacjuszami, który ma zakończyć wojnę między klanami. W prawej części obrazu widzimy kobiety z dziećmi rozpaczające z powoduj tej dramatycznej sytuacji. Przysięga Horacjuszy jest obrazem o bardzo dokładnie przemyślanej kompozycji zamkniętej. W tle znajdują się trzy łuki arkadowe, które dzielą obraz na trzy pionowe części. W każdej części umieszczone są postacie. Aby oddać wrażenie przestrzeni malarz zastosował perspektywę linearną. Całość jest bardzo realistyczna. Podstawą dzieła był rysunek. Obraz został namalowany gładko z zastosowaniem sporej ilości ciepłych kolorów np. żółć, biel. Na obrazie możemy także dostrzec liczne światłocienie na szatach postaci oraz cienie bohaterów padające na jasną podłogę Mam nadzieję że pomogłam :)

agusia0512
2017-06-22 00:29:34

Obraz Jacquesa Louisa Davida  „Przysięgi Horacjuszy”, przykład stylu klasycystycznego przedstawia trzech mężczyzn, tytułowych Horacjuszy w szatach starożytnego Rzymu,  w dynamicznych pozach z wyciągniętymi rękoma w stronę mieczy trzymanych przez czwartego mężczyznę. Składają oni przysięgę na wierność ojczyźnie przed wyruszeniem na walkę z Kuriacjuszami,  aby  zakończyć wojnę między zwaśnionymi klanami. Po prawej stronie dzieła widzimy  kobiety z dziećmi pogrążone w wielkim smutku. Kompozycja obrazu ma strukturę zamkniętą, podzielona na trzy pionowe części oddzielone znajdującymi się w tle łukami arkadowymi. Dla uzyskania iluzji przestrzeni artysta zastosował perspektywę lineralną. Przedstawione wnętrze ma surowy charakter, pozbawiony elementów dekoracyjnych. Artysta zastosował światłocienie, czyste plamy i barwne płaszczyzny a całe dzieło nasycone jest przejrzystym światłem. Kolorystyka utrzymana jest w ciepłych barwach jak różne odcienie żółci, brązów , ugrów a także błękitu, czerwieni i bieli.

Dodaj swoją odpowiedź