Polski
Ola5115
2017-06-23 10:29:34
Opisz stosunek Ojca i Matki Cezarego Baryki do rewolucji.
Odpowiedź
slowik12
2017-06-23 13:13:57

Matka Cezarego Baryki , pani Jadwiga była przeciwna  rewolucji . Uważała, że korzystają z niej jedynie „ludzie, którzy jej przewodzą, ci którzy dowodzą odbiorem ziem i wszelakich innych dóbr, a nie tacy jak on“ jej syn. Rewolucja to  narodziny  nowej arystokracji, komunistycznych dygnitarzy, którzy zajmą miejsce dawnych panów. Uważała, że „kto by chciał tworzyć ustrój komunistyczny, to powinien by podzielić na równe działy pustą ziemię, jakiś step czy jakieś góry, i tam wspólnymi siłami orać, siać, budować – żąć i zbierać. Zaczynać wszystko sprawiedliwie, z Boga i ze siebie. Cóż to za komunizm, gdy się wedrzeć do cudzych domów, pałaców, kościołów, które dla innych celów zostały przeznaczone i po równo podzielić się nie dadzą. – Jest to – mówiła – pospolita grabież. Niewielka to sztuka z pałacu zrobić muzeum. Byłoby sztuką godną nowych ludzi – wytworzyć samym przedmioty muzealne i umieścić je w gmachu zbudowanym komunistycznymi siłami w muzealnym celu.“ Także Seweryn Baryka  wiedział „niedoskonałości” rewolucji. Uważał, że nic ona nie zmienia, jak mówił: „Powszechne władanie, a w zrabowanych pałacach mieszkają nowi panowie, (...)dyplomaci, naczelnicy i w ogóle nowi władcy, nowi uzurpatorowie. Lud po staremu mieszka w chałupach, po staremu cuchnących, w norach miejskich i jamach nędzarskich.“ Jedynie rewolucja przemysłowa, cywilizacyjna ma sens: „Rewolucją istotną i jedyną jest wynalazek. Rewolucją fałszywą jest wydzieranie przemocą rzeczy przez innych zrobionych.“ Jego zdaniem bez przemocy można tworzyc nowe wartości, bez budzenia nienawiści. Jak mówił: „ Można wypracować takie warunki pracy i mieszkania, iż nie będzie o co się nienawidzić i mordować. Doprawdy – śmieszny to jest przewrót, który magnatów strąca z pałaców do piwnic, a mieszkańców piwnic wprowadza do pałaców. Jest to wprawdzie robota i dom szalonych.“

Dodaj swoją odpowiedź