Polski
Konto usunięte
2017-06-23 18:21:04
Kordian jako bohater romantyczny
Odpowiedź
releasemexp
2017-06-23 23:59:05

Kordian szuka wartości. Jest to 15-latek, który nie ma rodziców, opiekuje się nim Grzegorz. Główny bohater dowiaduje się, że jego najlepszy przyjaciel popełnił samobójstwo, a dużo starsza Laura,w  której się zakochał otacza go matczyną miłością i nie traktuje go poważnie. On jest nieszczęśliwy, chce się zabić. Kordian w I akcie to bohater werteryczny, nieszczęśliwie zakochany, samotny, poszukujący szczęścia- choroba wieku, typowe zachowanie nastoletnich ludzi w romantyzmie. Podróżując dowiedział się najwięcej, poznał negatywny świat- motyw wędrówki. Jako bohater romantyczny stwierdził, że w tym życiu nie ma nic już dla niego, więc się zabije. W tym momencie dzieje się Wielka Improwizacja, przemiana. Skoro nic już nie ma to poświęci się dla kraju. "Polska Winkelriedem narodów". Postanawia aktywnie działać, nie czekać. Jeśli zginąć i cierpieć to tylko w walce. Później Konrad ma dylemat, zabić cara, czy nie zabić. Ostatecznie mdleje, moralność zwyciężyła. Strach i Imaginacja chcą go odwieść od chęci zabicia, przestraszyć, pozbawić logicznego myślenia. Siłą bohatera jest wyłącznie miłość Ojczyzny. Kordian postanawia mimo wszystko trwać przy swoim stanowisku. W imię dobrych intencji zabójstwo jest dobre. Jednak nie wiemy jak losy bohatera, który był, za niedoszłe zabójstwo skazany na śmierć,  się kończą.Dlatego dramat ma otwarte zakończenie.

Dodaj swoją odpowiedź