Matematyka
marcia8
2017-06-23 19:22:34
Proszę miłych użytkowników o wytłumaczenie mi pojęcia jakim jest twierdzenie pitagorasa gdyż tego nie rozumiem. Za błędy z góry przepraszam. Za dobre odpowiedz oferuje 15 punktów a najbardziej rozumiał dostaje najlepszą notę. Każda odpowiedz dostanie serduszko
Odpowiedź
kiugf1243
2017-06-23 22:58:22

Twierdzenie Pitagorasa mówi nam o tym , że : W dowolnym trójkącie prostokątnym , suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej. Zapisujemy : [latex]a ^{2} + b^{2} = c^{2} [/latex] Gdzie : a,b- przyprostokątne c- przeciwprostokątna Przyprostokatne leżą przy kącie prostym Przeciwprostokątna na przeciw kąta prostego Kąt prosty to 90°. Klasycznym trójkątem pitagorejskim jest trójkąt o bokach : 3,4,5 Za jego pomocą możemy sprawdzić także jaką długość ma jeden z jego boków ,znając pozostałe. Dzięki niemu , możemy także sprawdzić , czy dany trójkąt jest prostokątny Jest to twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa  Jeśli suma kwadratów długości , dwóch krótszych boków w danym trójkącie jest równa kwadratowi długości najdłuższego boku  tego trójkąta , to oznacza , że trójkąt ten jest prostokątny.

julcia2pl
2017-06-23 22:59:37

Twierdzenie Pitagorasa stosuje się do rozwiązywania trójkątów prostokątnych, czyli takich, w których jeden z kątów ma miarę 90°. Twierdzenie Pitagorasa: W dowolnym trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej tego trójkąta. a² + b² = c² gdzie: a,b - przyprostokątne (boki leżące przy kacie prostym), c - przeciwprostokątna. Istnieje twierdzenie odwrotne do twierdzenia Pitagorasa, które pozwala sprawdzić, czy trójkąt jest prostokątny. Tw. odwrotne do tw. Pitagorasa brzmi: Jeżeli suma kwadratów dwóch krótszych boków w trójkącie jest równa kwadratowi najdłuższego boku, to ten trójkąt jest prostokątny. a² + b² = c²  

Dodaj swoją odpowiedź