Polski
marlena5302
2017-06-23 19:36:14
Geneza ballady. Ballada jako gatunek literacki. DAJE NAJ !!!!!
Odpowiedź
IZAX
2017-06-23 20:22:56

Ballada to gatunek mieszany, obejmujący utwory o charakterze epicko-lirycznym, nasycone elementami dramatycznymi. Nazwa ballada pochodzi od włoskiego ballare, oznaczającego tańczyć. Fakt ten wskazuje na prowansalskie początki tego typu literatury. Romantayczna ballada nawiązuje natomiast do ludowych pieśni , które pojawiły się w Danii i Szkocji między XII a XIV wiekiem. Swój największy rozwój ballada przeżyła w XVIII wieku, kiedy odkryli ją miłośnicy folkloru. W Polsce prawdziwym prekursorem ballady był Adam Mickiewicz. Ciekawostką jest to, że wielu krytyków wyśmiewało wtedy twórczość naszego wieszcza, ponieważ specyfika ballady była im jeszcze obca i niezrozumiała. CECHY BALLADY: - sykretyzm gatunkowy czyli nieprzestrzeganie zasady o czystości i spójności gatunków literackich, - synkretyzm rodzajowy czyli połączenie ze sobą elementów liryki, epiki i dramatu, - współistnienie świata fantastycznego i realnego, - język stylizowany na ludowy, - ważna rola przyrody, często przedstawianej jako żywego bohatera, - różnorodność stylistyczna (sąsiadowanie ze sobą elementów humorystycznych i pełnych grozy etc.), - tajemniczość, baśniowość, nastrojowość

Dodaj swoją odpowiedź