Fizyka
fexin1
2017-06-23 23:42:14
Witam, niedawno zadawałem pytanie o rozpady promieniotwórcze, teraz mam pytanie związane z promieniowaniem ciał, a dokładniej chodzi mi o wzór Balmera: 1/lambda=Rh*(1/m2-1/n2) I co w tym wzorze znaczy m i n i czy od czegoś zależą (skąd je "brać" w zadaniu)? Drugie pytanie dot. Rh, czyli stałej Rydberga. Rh~1,097*10^7m^-1 Czym w tym wzorze jest m (stałą ze wzoru balmera, metrem czy masą?) Oraz jak interpretować potęgę -1 po m? Nie uczyłem się jeszcze liczenia potęg ujemnych, ale wiem, że w przypadku ^-1 po prostu dostajemy odwrotność... Proszę o pomoc, próbowalem w internecie rozwikłać tę "zagadkę", w podręczniku nie ma dość informacji, nie mam notatek z lekcji, a dane z internetu są sprzeczne/niejasne.
Odpowiedź
jogurt2310
2017-06-24 02:38:38

1. Wzór Balmera opisuje długość widmowych linii fali. Dla serii Balmera niższy rząd linii widmowej jest określony jako n=2. Ponadto m>n. Czyli wzór ten można też zapisać: [latex]frac{1}{lambda}=R_h(frac{1}{m^2}-frac{1}{2^2})[/latex] m w zadaniach powinno być określone, ponieważ opisuje ono z którego orbitalu linie przeskakują na orbital o numerze 2. 2. W stałej Rydberga potęga: [latex]m^{-1}[/latex] może być przedstawiona jako: [latex]frac{1}{m}[/latex]. m to jednostka SI od metra, zatem nie jest to masa, a długość (co nawet widać wyżej ze wzoru Balmera: odwrotność długości fali jest równa prawej części wzoru, czyli jednostki muszą być zgodne). W razie dalszych pytań - pisz :).

Dodaj swoją odpowiedź