Matematyka
Konto usunięte
2017-06-24 11:53:24
Po wielu dniach podróży wędrowiec dotarł do chatki stojącej u rozwidlenia dwóch dróg. Wędrowiec wie, że jedna z tych dróg jest bardzo niebezpieczna, ale nie wie która. W chacie mieszkają dwaj bracia bliźniacy. Oni wiedzą, która droga jest bezpieczna. Problem polega na tym, że jeden z bliźniaków zawsze kłamie, drugi zawsze mówi prawdę, a nie wiadomo, z którym się rozmawia. Bracia są bardzo małomówni i wędrowiec może zadać tylko jedno pytanie. Powinno, więc być ono takie, by z odpowiedzi któregokolwiek z braci można by wywnioskować, którą drogę wybrać. Jak powinno brzmieć pytanie? Czekam na ciekawe rozwiązanie :D
Odpowiedź
Paulina253
2017-06-24 17:41:04

Moje pytanie: Którą bezpieczną drogę wskazałby Twój brat? Jezeli odpowie prawdomowny, to wskaze mi złą drogę (kłamcy). Jezeli odpowie kłamca, to wskaże mi złą drogę - inną niż wskazał prawdomówny. Po odpowiedzi dowolnego z braci, wybieram drugą drogę - inną niż wskazana przez blizniaka.

Dodaj swoją odpowiedź