Matematyka
agata12
2017-06-24 12:00:14
Pani magda kupiła dwa rodzaje cukierków : 2,5 kg kukułek w cenie 16,80 zł za kg oraz 2 kg cukierków jagodowych w cenie 15 zł za kg. Następnie wymieszała zakupione cukierki.Jaka była cena 1 kg tej mieszanki? Prosze o obliczenia dokładne !!!!
Odpowiedź
princesska1235
2017-06-24 13:19:31

2,5kg*16,80+2kg*15=42+30=72zł 2,5kg+2kg=4,5kg 72zł:4,5kg=16 zł odp. Cena 1kg mieszanki wynosi 16 złoty.

pojaramsietoba
2017-06-24 13:20:46

Obliczmy najpierw cenę powstałej mieszanki: [latex]2,5kgcdot16,80frac{zl}{kg}+2kgcdot15frac{zl}{kg}=42zl+30zl=72zl[/latex] Obliczmy teraz ile ważyła powstała mieszanka: 2,5kg+2kg=4,5kg Obliczmy teraz cenę za kilogram tej mieszanki: [latex]frac{72zl}{4,5kg}=frac{72zl}{frac{45}{10}kg}=72cdotfrac{10}{45}frac{zl}{kg}=72cdotfrac{2}{9}frac{zl}{kg}=16frac{zl}{kg}[/latex]

Dodaj swoją odpowiedź