Fizyka
sandrusia666
2017-06-24 15:32:04
opisz oddziaływania miedzyczasteczkowe w cieczach (spójności i napięcia powierzchniowego, przylegania ). przykłady
Odpowiedź
mmum
2017-06-24 16:25:44

Odp. Jak   sama   nazwa  wskazuje są   to   oddziaływania   pomiędzy   cząsteczkami. Mają  one   "  zazwyczaj  "   charakter   przyciągania i   są  silne  ,  (   są   związane   z   siłami   Wander  -   Vallsa ).   Musimy   odróżniać  oddziaływania   między  atomami     np.  w   metalach (   zręby    jonowe   i   "chmura   elektronowa) ,   wiązanie   metaliczne. Ciecze   najczęściej   mają   budowę   korpuskularną   ,  (   cząsteczkową). Te   cząsteczki   przyciągają   się :  np.   wody ! Inaczej   byś  nie   widział  strumienia   cieczy  ,   cząsteczki    z   kranu   wypadały   by   pojedyńczo.  Tu   pojawia   się   pojęcie   sił   oddziaływania   :   spójności  i   przylegania. Jeżeli   przyciągają  się  cząsteczki   tej   samej   cieczy   to   są   siły   spójności ,  (   strumień  wody) ,   jeżeli   przyciągają  się   ,  (   nie   zawsze    cząsteczki  )  różnych   substancji   ciekłych   ,   to   są   siły   przylegania.  np   woda   +  olej   rzepakowy. Pamiętaj  !  Powierzchnia    cieczy   ,   która   wytwarza   się  samorzutnie   i  ogranicza   ciecz   z   "   góry "  ,   nazywa   się   powierzchnią  swobodną  cieczy. Na   powierzchni   tej   np.  pomiędzy   cząsteczkami   wody występują  duże   siły  spójności. Powodują   one   utworzenie   się   cięnnkiej   "błonki  " ,  określanej   mianem   sił  napięcia   powierzchniowego .   Zobacz  ;   na    powierzchni   np .  wody   można  idealnie   położyć  żyletkę. Dodanie   do   wody   detergentu  ; (   środki  piorące)  ,   obniża   wartość   tych   sił   i   żyletka   tonie.

Dodaj swoją odpowiedź