Historia
ania199706
2017-06-21 14:18:55
Ilu było władców Polski? Przy czym zaznaczam i podkreślam "WŁADCÓW", a nie koronowanych królów :) Interesuje mnie głównie ich ilość począwszy od Mieszka I aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z góry dzięki.
Odpowiedź
alien911
2017-06-21 14:35:59

Jest to dość trudne pytanie bo czy uwzględniać książąt dzielnicowych w trakcie rozbicia? Jak potraktowac Mazowsze które pozostawało poza Koroną jeszcze długo po zjednoczeniu? Jak Piastów śląskich którzy rządzili ziemiami polskimi ale pod patronatem Czech? Czy przyjąć tylko władców władających na względnie dużym terenie? Czy tylko samodzielnych(kilkukrotnie było kilku współrządców jeszcze przed rozbiciem dzielnicowym)? zwykle przyjmuje się 12 do rozbicia dzielnicowego 8 książąt zwierzchnich-princepsów w poczatkowym okresie rozbicia dzielnicowego 9 władców Krakowa już bez tytułu zwierzchniego 1 król Przemysł II 2 królów czeskich 2 królów koniec dynastii Piastów 2 królów z dynastii andegaweńskiej(jednym to Jadwiga- król nie królowa) 7 Jagiellonów 11 królów elekcyjnych

Dodaj swoją odpowiedź