Język angielski
dina123
2017-06-24 18:22:54
1. Kiedy rzeczownik jest policzalny a kiedy niepoliczalny - podaj ogólne zasady 2. Niektóre rzeczowniki jednak, mogą być zarówno policzalne jak i niepoliczalne - proszę o wyjaśnienie od czego to zależy i wskazanie przykładów takich rzeczowników
Odpowiedź
spajek66
2017-06-24 22:36:27

1. Rzeczowniki policzalne countable to takie które można policzyć i mają one liczbę mnogą, np. cat, dog, house, fox; 2 cats, 4 dogs, 5 houses, 10 foxes. Rzeczowniki niepoliczalne uncountable to takie, których nie można policzyć, np. water, salt, flour, sugar, money, etc. Zazwyczaj stosujemy do nich jednostki miary. Rzeczowniki wyrażające jednostki są policzalne, dlatego mówimy 3 pinches of salt, 3 litres of water, 2 bottles of milk. 2. Niektóre rzeczowniki w zależności od znaczenia mogą być policzalne lub niepoliczalne. Przykładem tutaj może być hair.  Jeżeli mówimy o włosach na głowie, jako całości to są one rzeczownikiem niepoliczalnym. Her hair is beautiful.  Ale jeżeli mówimy o włosach w znaczeniu pojedynczych obiektów to są one policzalne, np. On my comb there are 3 hairs. Włosy są tutaj zdecydowanie użyte w formie pojedynczych obiektów, które są na grzebieniu. Innym przykładem jest chocolate. Jeżeli mamy na myśli czekoladę to rzeczownik jest niepoliczalny, tak więc I ate some chocolate today. Bring me two bars of chocolate, please (przynieś 2 tabliczki czekolady). Jeżeli mówimy o czekoladkach - jak np. w bombonierce - jest to rzeczownik policzalny: I ate a chocolate today. Bring me three chocolates, please. Tea/coffee to oczywiście rzeczowniki niepoliczalne  She drinks a lot of tea. I like coffee. Jednak zamawiając w restauracji możemy powiedzieć 2 cups of tea, please. Ale również, szczególnie w języku potocznym, 2 teas please, czy też: 2 coffees please, both regular. W słowniku rzeczowniki policzalne są oznaczane zazwyczaj [C] natomiast niepoliczalne [U].

Dodaj swoją odpowiedź