Biologia
Xianth
2017-06-21 22:17:15
wypisz 5 układów narządów podaj ich funkcje i wypisz po 3 narządy w ich skład.
Odpowiedź
cedzyna1
2017-06-22 03:09:05

Układ krążenia funkcje: transport tlenu, składników odżywczych i zbędnych produktów metabolizmu, ochrona przed zakażeniami narządy: serce, grasica, śledziona Układ pokarmowy funkcje: trawienie pokarmu narządy: żołądek, wątroba, trzustka Układ oddechowy funkcje: wymiana gazowa narządy: płuca, oskrzela, tchawica Układ wydalniczy funkcje: usuwanie z organizmu zbędnych i toksycznych produktów przemiany materii narządy: nerki, pęcherz, moczowody Układ nerwowy funkcje: przewodzenie bodźców nerwowych, kontrolowanie czynności organizmu narządy: mózg, rdzeń kręgowy, rdzeń przedłużony

mati1111111
2017-06-22 03:10:20

Układ rozrodczy Żeński funkcje: - wytwarzanie komórek jajowych, czyli rozrodczych komórek żeńskich(jajniki) - produkcja hormonów płciowych - bezpieczny rozwój płodu w czasie ciąży(macica) - wytworzenie dogodnego miejsca do wprowadzenia nasienia do dróg rodnych a potem kanał wyjściowy podczas porodu(pochwa) Budowa: Narządy zewnętrzne: - wzgórek łonowy - wargi sromowe większe - wargi sromowe mniejsze - łechtaczka Narządy wewnętrzne: - jajniki - jejowody - macica - pochwa   Męski funkcje: - produkcja plemników,czyli męskich komórek rozrodczych(jądra) - produkcja hormonów męskich - wytworzenie narządu umożliwiającego wprowadzenie  nasienia do dróg rodnych kobiety - przechowywanie nasienia do czasu osiągnięcia dojrzałości  Budowa: Narządy zewnętrzne: - prącie - moszna Narządy wewnętrzne: - jądra - najądrze - nasieniowody Układ oddechowy: Funkcja układu oddechowego;-dostarcza tlen do wszystkich komórek w naszym organiźmie-za pomocą wdechu tlen wnika do płuc-w płucach krew wymienia dwutlenek węgla na tlen- za pomocą wydechu dwutlenek węgla jest wydychany z płucnos-usta-nagłośnia,gardło-krtań-tchawica-oskrzela-oskrzeliki-płuca-lewe i prawe-przeponaUkład pokarmowyFunkcje; -dostarczanie organizmowi składników niezbędnych do budowy i odnowy tkanek -dostarczanie substancji energetycznych koniecznych do życia i prawidłowego funkcjonowania. Procesy zachodzące w przewodzie pokarmowym; -trawienie mechaniczne-rozdrabnianie pokarmu -trawienie chemiczne-przeróbka pokarmu na łatwo przyswajalne przez organizm składniki -pozbywanie się z organizmu zbędnych resztek pokarmu(kał)-przewód pokarmowy;jama ustna,gardziel,gardło,przełyk,żołądek,jelito cienkie,jelito grube -gruczoły;ślinianki,trzustka,wątroba Układ narządu ruchu FUNKCJE: -rusztowanie ciała i oparcie dla mięśni -funkcja wzrostowa- przyrost kości decyduje o wzroście organizmu -ochrona narządów wewnętrznych -funkcja krwiotwórcza- szpik kostny wypełniający wnętrze kości tworzy ciałka krwi - funkcja magazynująca-w kościach gromadzi się wiele  soli mineralnych,szczególnie soli wapna -szkielet - stawy i więzadła - mięśnie Układ nerwowy -odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego,przewodzenie bodźców  do odpowiednich ośrodków w mózgu,reguluje i koordynuje czynności narządów wewnętrznych. - nerwy - mózg - półkule mózgowe - móżdżek

Dodaj swoją odpowiedź