Chemia
krzychu2765
2017-06-24 22:08:24
Oblicz stopień utleniania węgla w cząsteczce (w załączniku) w odpowiedzi 0, chciałabym się dowiedzieć dlaczego
Odpowiedź
joluś2
2017-06-24 23:56:58

CH₂BrCl czyli strukturalnie;       H        I H - C - Cl        I       Br Elektroujemności: C = 2,5 H = 2,2 Br = 2,8 Cl = 3,0 Teraz wyobrażamy sobie, że węgiel oddaje swoje elektrony tym pierwiastkom, które są bardziej elektroujemne, a pobiera elektrony od tych które są mniej elektroujemne. Więc węgiel oddaje 2 elektrony do bromu i chloru. A pobiera 2 od dwóch wodorów. Czyli tak jakby ani ich nie oddawał ani nie pobierał. Więc wychodzi nam stopień utlenienia 0. ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Gdybyśmy mieli związek CH₄ to tam węgiel ,,pobiera" 4 elektrony od wodorów i mamy nadmiar 4 elektronów, czyli stopień utlenienia -IV. W przypadku związku CCl₄ mamy węgiel, który ,,oddaje" 4 elektrony do chlorów, więc mamy niedomiar 4 elektronów, czyli stopień utlenienia IV. ------------------------------------------------------------------------------------------------------ :-) ;-)

Dodaj swoją odpowiedź