Język hiszpański
magdaa1234
2017-06-25 06:34:04
Zasady użycia subjuntivo w czasie teraźniejszym
Odpowiedź
sayok0
2017-06-25 07:46:41

Temat rzeka! :D ale: - do wyrażania życzeń, nadziei: quiero que lo hagas, espero que vuelvas pronto, te deseo que te mejores (stąd jest też "que aproveche", czyli hiszpańskie smacznego) - po zaprzeczonych czasownikach typu pensar: no creo que sea una buena idea, no pienso que vaya a llover - po wyrażeniach jak cuando, antes de que, en cuanto - działa jak w angielskim "when" - po nim też masz czasownik w czasie teraźniejszym wyrażający przyszłość - zaprzeczony rozkazujący "nie rób tego" etc - no lo hagas, no me mientas etc - po quizá(s), tal vez, probablemente, posiblemente, ojalá i innych tego typu wyrażeniach - w zdaniach wyrażających możliwość/opinię: es posible que llueva, es bueno que no haga tanto calor etc Subjuntivo jest używany równie często co indicativo, więc nie wyczerpałam do końca wszystkich zastosowań - jeżeli by przyszły Ci do głowy jeszcze jakieś pytania, to dopytaj :)

Dodaj swoją odpowiedź