Polski
jasiu1671
2017-06-21 23:32:25
Określ formę następujących czasowników znajda,zrobiono,przeanalizowaliscie,malować,zawarto,wzięłyśmy,napisano,napisze,organizowali,zorganizowano,zaplanuj,chcialabym
Odpowiedź
zapolanka
2017-06-22 01:53:25

Dla czasowników określamy czas, rodzaj, osobę, tryb, liczbę, aspekt znajdą - czas przyszły, rodzaj niemęskoosobowy, osoba 3, tryb orzekający, liczba mnoga, aspekt dokonany zrobiono - to jest nieodmienna forma czasownika, więc nie da się określić formy,tak samo będzie w czasownikach zawarto, napisano, zorganizowano. przeanalizowaliście - czas przeszły, rodzaj męskoosobowy, osoba 3, tryb orzekający, l.mn, aspekt dokonany malować - to jest bezokolicznik, więc nie da się określić formy wzięłyśmy - czas przeszły, rodzaj niemęskoosobowy, osoba 1, tryb orzekający, liczba mnoga, aspekt dokonany napisze - czas przyszły, rodzaj -, osoba 3, tryb orzekający, l.poj, aspekt dokonany organizowali - czas przeszły, rodzaj męskoosobowy, osoba 3, tryb orzekający, l.mn, aspekt niedokonany zaplanuj - czas - , rodzaj -, osoba 2, tryb rozkazujący, l.poj, aspekt dokonany. chciałabym - czas -, rodzaj -, osoba 1, tryb przypuszczający, l.poj, aspekt - Pozdrawiam, życzę pięknego dnia ;) PS: Będę wdzięczna za Naj.

kibol1001
2017-06-22 01:54:40

znajdą- 3o., l.mn., cz. przyszły prosty dk, t. oznajmujący zrobiono- forma bezosobowa zakonczona na -no, a. dk przeanalizowaliście- 2o., l.mn., r. mo., cz. przeszły dk, t. oznajmujący malować- bezokolicznik, a. ndk zawarto- forma bezosobowa zakończona na -to, a. dk wzięłyśmy- 1o., l.mn., r. nmo., cz. przeszły dk napisano- forma bezosobowa zakończona na -no, a. dk napisze- 3o., l.poj., , cz. przyszły prosty dk, t. oznajmujący organizowali- 3o., l.mn., r. mo., cz. przeszły ndk, t. oznajmujący zorganizowano- forma bezosobowa zakończona na -no, a. dk zaplanuj-2o., l.poj., t. rozkazujący, a. dk chciałabym- 1o., l.poj., r. ż, t. przypuszczający 

Dodaj swoją odpowiedź